Ještě ve mně doznívají pocity úžasu, vděčnosti a velké radosti, chci se s vámi podělit o dobrou zprávu.Včera jsem jela pracovně do FNOL za MUDr. Janou Hastíkovou, MUDr. Lenkou Hansmanovou a za MUDr. Alešem Grambalem poskytnout konzultace k výcviku (Průvodce branami bezpečí-Aplikované polyvagální přístupy), který provázím a kterého jsou všichni tři lékaři účastni.
Ve Fakultní nemocnici v Olomouci je první a zatím jediná „státní“ Psychosomatická klinika v rámci Centra zdraví a prevence.Zvenku to vypadá, jako obyčejná budova nemocničního komplexu. ALe když vejdete dovnitř, najednou jste v úplně jiném světě, v oáze, kde stále svítí slunce. Ta jasná otevřenost a přijetí vás překvapí, v nemocnici to nečekáte. Hned u vstupu na oddělení je recepce a milá sestřička, která se vás ujme a nasměruje tam, kam potřebujete. Žádné hledání té správné ambulance v dlouhých chodbách, kde je člověku úzko. I čekárna zde je malým uměleckým dílem – a to doslova. Je pozitivně barevná, k dispozici je pramenitá voda z přírodního zdroje a z reproduktoru hraje příjemná relaxační hudba. Na stěnách visí nádherné oduševnělé malby Františky Kudelové. Začíst se můžete do jejího příběhu, anebo do některého z časopisů Meduňka. Chodby oddělení jsou také plné slunce, optimismu, radosti a naděje. Cítila jsem se tam velmi dobře, připomínalo mi to moji pracovnu v Arcadě, také plnou slunce, barev, lásky a naděje. Seděla jsem v čekárně a intenzivně vnímala všechny ty pocity nadšení, radosti, krásy. Kdybych byla pacient této ambulance, už jen těchto prvních deset minut by mě vyladilo na ZDRAVÍ. Ach, jaká krása. Zase jsem si velmi intenzivně uvědomila, že všechno je o lidech, a že i jednotlivec, pokud má jasnou vizi a záměr, dokáže „nemožné“. Hovořím zde o MUDr. Lence Hansmanové, primářce tohoto centra. Protože z budovy, určené k demolici, vytovřila tuhle oázu. Cítím obrovskou vděčnost a vyjadřuji tímto svůj obdiv nad odhodláním a houževnatostí tohle místo doslova vydupat z prachu, komunikovat z řemeslníky, dohlížet na celou rekonstrukci, držet záměr interiéru a jeho funkcí, vybudovat ten správný tým odborníků – lékařů, fyzioterapeutů a dalších odborných odvětví. V týmu je i MUDr. Jana Hastíková, neuroložka s velmi širokým přesahem a kraniosakrální terapeutka s polyvagálními přístupy.
Cítím změnu. Cítím tu otevřenost k novému paradigmatu – jak změnit přístup k sobě a ke zdraví v optice polyvagální teorie – a jak zaintegrovat tolik potřebný pocit psychického bezpečí do léčby. Zdá se, že Psychiatrická klinika FNOL a Centrum zdraví a prevence FNOL budou první vlaštovky aplikovaných polyvagálních přístupů.
Děje se to. Má to smysl.